Ελληνική αποστολή Transgrancanaria 2012 (Δελτίο Τύπου AlpamayoPro)

13 Μαρ 2012

Με τις καλύτερες εντυπώσεις, πολλές εμπειρίες αλλά και πολύ καλά αποτελέσματα επέστρεψε η ελληνική αποστολή από το Las Palmas και τους αγώνες στο Gran Canarias. Στη μεγάλη διαδρομή των 123 χλμ έτρεξαν οι Σλάβεκ Μάτρας και Αμαλία Ματθαίου. Ο Σλάβεκ χρειάστηκε 18:17:35 για να καλύψει την απόσταση και βρέθηκε στην 27η θέση της γενικής και 16ος στην κατηγορία του. Η Αμαλία χρειάστηκε 23:10:58 καταλαμβάνοντας την 116η θέση στη γενική και τη 2η στην κατηγορία της. Έγκυρο τερματισμό είχαν 214 αθλητές. Χορηγός του ταξιδιού του Σλάβεκ ήταν η Salomon Hellas και της Αμαλίας η Fairways Adventure Travelling η οποία και είχε αναλάβει τη διοργάνωση όλου του ταξιδιού.

Στη μικρότερη διαδρομή των 96 χλμ έτρεξε ο Σταύρος Στεφανής ο οποίος δοκίμασε για πρώτη φορά τις δυνάμεις του σε ultra αγώνα και κρίνοντας από το αποτέλεσμα τα πήγε περίφημα. Με χρόνο 11:28:20 κέρδισε την τέταρτη θέση στη γενική και την 1η στην κατηγορία του ανάμεσα στους 175 αθλητές που ολοκλήρωσαν την προσπάθεια. Χορηγός και του ταξιδιού του Σταύρου η Salomon Hellas.

Στη Μαραθώνια διαδρομή έτρεξαν οι Βασίλης Βούρος και Βίκυ Μελετοπούλου όπου τερμάτισαν παρέα με χρόνο 6:00:07 κερδίζοντας την 288η θέση στη γενική και αντίστοιχα στις κατηγορίες τους ο Βασίλης ήταν 117ος και η Βίκυ 9η ανάμεσα στους 494 τερματίσαντες. Το alpamayoPRO τελικά κάλυψε τα έξοδα για την συμμετοχή και το ταξίδι του Βασίλη αφού ο αρχικός χορηγός καφεκοπτεία Βραζιλιάνος, δύο μέρες πριν την αναχώρηση της αποστολής, αποφάσισε να αθετήσει την υπόσχεσή του και να αποσύρει τη χορηγία του!

Στη μικρότερη διαδρομή των 24 χλμ η οποία είχε όμως και τις περισσότερες συμμετοχές, με έγκυρο τερματισμό 567 αθλητών, έτρεξαν η Ιουλία Δούνη, η Ιωάννα Σιδέρη και η Γιώτα Πολατίδου. Η Ιουλία κάλυψε την απόσταση σε χρόνο 3:23:31 κερδίζοντας την 317η θέση στη γενική και την 6η στην κατηγορία της, η Ιωάννα έκανε 3:25:21 κερδίζοντας την 331η θέση γενικής και την 23η στην κατηγορία και η Γιώτα με χρόνο 3:36:00 τερμάτισε στην 362η θέση της γενικής και 28η στην κατηγορία της.

Ο καιρός ήταν πολύ καλός με συννεφιά και θερμοκρασίες ευχάριστες για τρέξιμο. Όλοι μίλησαν για τη δυσκολία των διαδρομών αφού τα συνεχή ανεβοκατεβάσματα με τις πολύ απότομες κλίσεις, σε συνδυασμό με το πολύ πετρώδες έδαφος, ταλαιπώρησαν όλους τους συμμετέχοντες.

Όσοι εργαζόμαστε για την πραγματοποίηση του alpamayoPRO Tail Race ευχαριστούμε όλες τις εταιρείες που στηρίζουν τον αγώνα. Υποσχόμαστε ότι παρά τις οικονομικές δυσκολίες που υπάρχουν στη χώρα μας θα προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή ποιότητα, δίνοντας ευκαιρίες σε Έλληνες αθλητές να συμμετέχουν σε αγώνες του εξωτερικού, κερδίζοντας γνώσεις και εμπειρία την οποία με τη σειρά τους μεταφέρουν στην ελληνική δρομική κοινότητα.