Αρχική>Αγώνες>MOUNTAIN>Η δράση σε TNF Lavaredo Ultra Trail, Western States 100, Marathon du Mont-Blanc

Η δράση σε TNF Lavaredo Ultra Trail, Western States 100, Marathon du Mont-Blanc

Ένα από τα πιο σημαντικά αγωνιστικά Σαββατοκύριακα σε παγκόσμιο επίπεδο ήταν αυτό που μόλις πέρασε. Ενώ στην Ελλάδα όλα βέβαια επισκιάστηκαν από τα εντυπωσιακά ρεκόρ των Aritz Egea (4.24.26) και της Ragna Debats (5.18.20) στον 14ο Olympus Marathon, στο εξωτερικό η δράση δεν περιορίστηκε σε μία μόνο διοργάνωση αλλά σε τρεις οι οποίες συγκέντρωσαν πραγματικά όλη την αφρόκρεμα του παγκόσμιου mountain running: Western States 100, The North Face Lavaredo Ultra, Mont Blanc Marathon!

The North Face Lavaredo Ultra Trail

Με μία εντυπωσιακή επίθεση στα τελευταία κατηφορικά χιλιόμετρα ο Fabien Antolinos ο οποίος έκανε από την αρχή μία συνετή αλλά σταθερή κούρσα καθώς ήταν συνέχεια κοντά στην κορυφή κερδίζοντας θέσεις, πέρασε τον προπορευόμενο μέχρι το  111ο χλμ Seth Swanson για να κατακτήσει τη νίκη περνώντας το νήμα σε 12.32.34. Δύο λεπτά αργότερα σε 12.34.41 κατέφθασε ο Seth Swanson κατακτώντας έτσι την 2η θέση ενώ στη 3η θέση την έκπληξη έκανε ο Erik Krokvig ο οποίος βρισκόταν από την αρχή μέσα στη δεκάδα αλλά στα τελευταία χιλιόμετρα σκαρφάλωνε συνεχώς στην κατάταξη για να βρεθεί στο πολύτιμο βάθρο με επίδοση 13:09:21.

Στις γυναίκες η Caroline Chaverot επανέλαβε την επιτυχία του 2015 αφού επέστρεψε στον θρόνο της κερδίζοντας τον αγώνα με 14:05:45. Αρκετά μετά, σε 14:51:36 έφτασε 2η η Νεοζηλανδέζα Ruth Croft ενώ στην 3η θέση του βάθρου ανέβηκε η Ιταλίδα Liza Borzani η οποία τερμάτισε μόλις 2’ μετά την Croft, σε 14:53:49.

Western States 100

Ενώ μέχρι το 70ο μίλι ο ρυθμός του Jim Walsley ήταν δαιμονιώδης από την αρχή και αύξανε συνεχώς την διαφορά, από το 62ο μίλι και μετά ο ρυθμός του έπεφτε συνεχώς μιας και τα στομαχικά προβλήματα λόγω ζέστης και γρήγορου ρυθμού είχαν αρχίσει να εμφανίζονται με αποτέλεσμα να φτάσει στο 78ο μίλι στο πέρασμα του ποταμού Rucky Chucky στην 16η θέση και εκεί να εγκαταλείψει. Ο Ryan Sandes λοιπόν δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και εξαργύρωσε την συνετή κούρσα του μέσα στη ζέστη με μία σπουδαία νίκη με 16:19:37. Ο Alex Nichols ήταν αυτός που πέρασε 2ος το νήμα μία θέση που πήρε από το 70ο μίλι και δεν την έχασε μέχρι το τέρμα με επίδοση 16:48:23. Εκπληκτική κούρσα και για τον Mark Hammond ο οποίος ξεκίνησε 16ος για να ανέβει στο τέλος στο βάθρο με επίδοση 16:52:57. Δείτε εδώ τους 10 πρώτους άντρες:

Ryan Sandes | Photo (c): Bryon PowellRyan Sandes | Photo (c): Bryon Powell

Μετά το πολύ δυνατό ξεκίνημα της Andrea Huser που την βρήκε να προηγείται στο 15ο μίλι με 7’ διαφορά από τις άλλες αθλήτριες η κούρσα ισορρόπησε και η Huser άρχισε να χάνει σταθερά έδαφος από την YiOu Wang η οποία φαίνεται όμως ότι τελικά δεν έμαθε από τα λάθη της και εγκατέλειψε στο 70ο μίλι. Κάπου εκεί, στο 62ο μίλι άρχισε να διαμορφώνεται η τελική κατάσταση όπου η Cat Bradley σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση για να μείνει εκεί μέχρι το τέλος αυξάνοντας συνεχώς την διαφορά από τις αντιπάλους της και να τερματίσει νικήτρια με 19:31:30. Στην 2η τελικά θέση η Magdalena Boulet με 19:49:15 και στην 3η θέση η Sabriba Stanley με 20:11:41. Δείτε την πρώτη 10άδα των γυναικών

Marathon du Mont-Blanc

Τώρα για αυτόν τον αγώνα τι να πούμε; Ακόμα και μια τέτοια αποχή από τα δρώμενα του αγωνιστικού τρεξίματος, ο Kilian πήγε, έτρεξε και νίκησε. Κάθε φορά που θα τρέχει αυτός ο άνθρωπος θα ψάχνουμε για τον δεύτερο. Το UTMB είναι κοντά για να το διαπιστώσουμε ακόμη μια φορά. Έτσι λοιπόν ο Kilian ήταν ο μεγάλος νικητής στον κλασικό αγώνα της διοργάνωσης, στον 42KM DU MONT-BLANC με 03:45:45, μία νίκη που ήρθε με μια σπουδαία εμφάνιση αφού από την μέση του αγώνα και μετά και ενώ βρισκόταν στην 4η θέση, έκανε την μεγάλη αντεπίθεση για να κατακτήσει άλλη μια νίκη στο τεράστιο παλμαρέ του. Στην 2η θέση ο Νορβηγός Stian ANGERMUND-VIK με 03:47:05 και στην 3η θέση ο Max King με  03:50:49. Στις γυναίκες η Megan KIMMEL ήταν η μεγάλη νικήτρια με 04:40:36 ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν οι Ida NILSSON με 04:49:03 και Annie JEAN με 04:51:17.

Στον αγώνα των 42χλμ έτρεξε και ο έλληνας Κωνσταντίνος Καμπέρης ο οποίος τερμάτισε σε 08:51:33.

Η πρώτη τριάδα του Marathon du Mont BlancΗ πρώτη τριάδα του Marathon du Mont Blanc

Στον έτερο μεγάλο αγώνα της διοργάνωσης, στον 80KM DU MONT-BLANC, ο απίθανος Xavier THEVENARD πήρε άλλη μια σπουδαία νίκη με 11:03:05. Στην 2η θέση τερμάτισε ο Ισπανός Clemente Mora CRISTOFER με 11:16:55 και στην 3η θέση ο Γάλλος Romain BERGER με 11:33:24. Στις γυναίκες η Ελβετίδα Mimmi KOTKA πέρασε πρώτη το νήμα με 12:59:51 ενώ την ακολούθησαν η Αυστραλέζα Lucy BARTHOLOMEW με 13:23:12 και η Ρωσίδα Ekaterina MITYAEVA με 13:24:11.

Τάκης Τσογκαράκης

Η αγάπη του για το βουνό ξεκινάει πολλά χρόνια πίσω με τις πρώτες αναβάσεις στην αγαπημένη του Πάρνηθα και μετέπειτα με την σχολή Ορειβασίας του ΕΟΣ Αχαρνών. Το 2007 έτρεξε τον πρώτο του αγώνα ορεινού τρεξίματος και από τότε ονειρεύεται "όλο και ψηλότερα, όλο και μακρύτερα". Ελπίζει να το κάνει για πολλά χρόνια ακόμα...

• 19/11/2017 07:28
    • LA SPORTIVA BUSHIDO- SOLD (1 Δημοσιεύσεις)
    • Πωλούνται τα LA SPORTIVA BUSHIDO νούμερο 43,5 με χρήση 6 χλμ σε δασικό δρόμο. Τα παπούτσια είναι καινούργια και πωλούνται γιατί θέλω μισό νούμερο μεγαλύτερο. Τιμή πώλησης 65 ευρώ. Βρίσκονται Θεσσαλο
    • hypnox
    • 17/11/2017 16:25
    • Αναβαση στο Χιονοβούνι (Ν. Πάρνωνας) (1 Δημοσιεύσεις)
    • Ίσως δεν μπορεί εύκολα να φανταστεί κανείς, ότι τόσο κοντά στο πολύ όμορφο παραθαλάσσιο χωριό Κυπαρίσσι, πίσω και πάνω από τους όρθιους, κάθετους βράχους που το περιβάλλουν, υπάρχει ένα βουνό με μεγάλ
    • JohnLux
    • 16/11/2017 09:07
    • 'Ζωντάνεψε' ξανά το Γεφύρι της Πλάκας (1 Δημοσιεύσεις)
    • Την άνοιξη του 2018 αναμένεται να ξεκινήσει η τελική φάση αποκατάστασης του εμβληματικού γεφυριού της Πλάκας. Φορέας του έργου θα είναι το Υπουργείο Υποοδμών. Αυτό τουλάχιστον επισημαίνεται στην ανακο
    • stibens1967
    • 15/11/2017 09:24

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Tim Freriks και η Ida Nilsson νικητές στο T…

Ο Tim Freriks και η Ida Nilsson νικητές στο The North Face Endurance Challenge 50 miles Championship στο San Fransisco!

Tα 50 μίλια του The North Face Endurance Challenge 50 miles Championship είναι ίσως τα γρηγορότερα σαν διαδρομή στον πλανήτη και οι αθλητές που κάθε χρονιά συμμετέχουν δί...