Ο Ισπανός Andreu Simon Aymerich και η Αμερικανίδα Courtney Dauwalter νικητές στο Classic 128K του Transgrancanaria 2023!

21η έκδοση φέτος για το δημοφιλές Transgrancanaria, το οποίο διεξάγεται αυτό το Σαββατοκύριακο στο εξωτικό Las Palmas στα Gran Canaria. Tο μπουκέτο της διοργάνωσης περιλαμβάνει μια σειρά αγώνων, με πιο χαρακτηριστικό το classic 128K (+6.580m), σε υπέροχη διαδρομή που διατρέχει το νησί από βορά προς νότο, περνώντας μέσα από την εκπληκτική ηφαιστειογενή ενδοχώρα του. Ο καιρός φέτος ήταν άστατος, αλλά οι αγώνες παρουσίασαν και φέτος ιδιαίτερο ενδιαφέρον και μεγάλο συναγωνισμό, ενώ είχαμε και αρκετούς Έλληνες αθλητές να δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους στα μονοπάτια του las Palmas.

Στo classic των 128Κ, μεγάλος νικητής ήταν ο Ισπανός Andreu Simon Aymerich, με μια εξαιρετική κούρσα στην οποία διατήρησε την πρωτοπορία σταθερά μετά το 80ο χιλιόμετρο, τερματίζοντας τελικά με επίδοση 13.39.33. Αξίζει να τονίσουμε ότι είναι διαβητικός. Στη δεύτερη θέση ο Πορτογάλος Miguel Arsenio με χρόνο 13.44.37 και στην τρίτη ο Αμερικανός Tyler Green με επίδοση 14.06.46. Στις γυναίκες η εκπληκτική Αμερικανίδα Courtney Dauwalter έκανε για έναν ακόμη αγώνα επιβλητική εμφάνιση κερδίζοντας την κούρσα με επίδοση 14.40.39. Χαρακτηριστικό είναι ότι ξεκίνησε στα πρώτα χιλιόμετρα από την 26η θέση και τελικά κερδίζοντας σταθερά έδαφος τερμάτισε 7η γενικής! Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Καναδέζα Jasmine Lowther σε χρόνο 16.26.41 και στην τρίτη η Ισπανίδα Claudia Tremps με επίδοση 16.33.34

Ο Φώτης Ζησιμόπουλος δεν κατάφερε να επαναλάβει την εξαιρετική εμφάνιση του στον αγώνα του 2021, όπου είχε ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου, αφού εγκατέλειψε στο 104K και ενώ βρισκόταν στην 11η θέση. Ο Γιώργος Ορφανίδης ολοκλήρωσε την προσπάθεια του σε χρόνο 27.59.52.

Στο Advanced 84K στους άντρες νικητής ήταν ο Βρετανός George Foster με επίδοση 8.29.14 και στις γυναίκες η Ισπανίδα Azara Garcia με χρόνο 9.45.54. Δύο Έλληνες συμμετέχουν, με τον Στέλιο Πετρούτσο να έχει τερματίσει στην πολύ καλή 29η θέση με επίδοση 10.04.54 και τον Νικόλαο Παπαευαγγέλου επίσης να ολοκληρώνει τον αγώνα σε χρόνο 16.24.31.

Στο Maraton 45K νικητής στους άντρες ήταν ο Κενυάτης Robert Pkemoi Matayango με επίδοση 3.25.30 και στις γυναίκες η Ισπανίδα Nuria Gil Clapera με επίδοση 4.08.00. Εδώ υπήρχαν τρεις ελληνικές συμμετοχές, της Μαριαλένας Μπαρούτη, του Σάκη Δασκαλόπουλου και του Αλέξανδρου Μπέλλου που τερμάτισαν σε 5.29.49, 5.58.55 και 8.21.12 αντίστοιχα.

Στο Starter 24K συμμετείχε ο Δημήτρης Ποτονός, ο οποίος τερμάτισε με επίδοση 5.39.12, ενώ στο Promo 12K η Γεωργία Γκογκούλου τερμάτισε επίσης με επίδοση 2.45.39

Τα συνολικά αποτελέσματα όλων των αγώνων μπορείτε να τα δείτε εδώ.

Δημήτρης Τρουπής

Κατάγεται από το Ξυλόκαστρο Κορινθίας και ζει μόνιμα στην Πάτρα. Συμμετείχε στην συντακτική ομάδα του Adventure Zone από το 2009, ενώ μαζί με τον Τάκη Τσογκαράκη ίδρυσαν και "τρέχουν" το Advendure.  Το τρέξιμο στα μονοπάτια των βουνών και η μεταφορά εικόνων και συναισθημάτων μέσα από τα άρθρα του αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής του. Παθιάζεται με τους αγώνες ορεινού τρεξίματος, υπεραντοχής και  περιπέτειας. Έχει πολλές συμμετοχές και διακρίσεις σε αγώνες ορεινού τρεξίματος όλων των αποστάσεων, με έμφαση στους αγώνες ultra trail.  Θεωρεί ότι το τρέξιμο και η πεζοπορία στη φύση είναι μια εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου, μας φέρνει πιο κοντά σε αυτήν και μας κάνει να αγαπήσουμε περισσότερο το περιβάλλον.