Ορεινοί αγώνες Καβουσίου Ιεράπετρας: Μεταγωνιστικό Δελτίο Τύπου - Αποτελέσματα

30 Οκτ 2017

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο ορεινός αγώνας 10 χλμ και θετικής υψομετρικής 500 μ , αλλά ακυρώθηκε λόγω καιρικών συνθηκών (βροχή)  ο αγώνας 21 χλμ και θετικής υψομ. 1300 μ. και οι αγώνες για τα παιδιά Δημοτικού και Γυμνασίου. Με αδιαπραγμάτευτη την ασφάλεια των συμμετεχόντων ακυρώθηκε ο αγώνας των 21χλμ αφού το τεχνικό πετρώδες πεδίο και η ολισθηρότητα του, σε συνδυασμό με τα απόκρημνα σημεία και περάσματα της διαδρομής (π.χ. φαράγγι Μέσονα κτλ ) δεν άφησαν περιθώρια για διαφορετική απόφαση.

Διεξήχθη όμως με επιτυχία ο αγώνας των 10 χλμ στον οποίο συμμετείχαν και πολλοί αθλητές του αγώνα των 21 χλμ που ακυρώθηκε. Ο αγώνας  περιλάμβανε δασικούς δρόμους και μονοπάτια στην ευρύτερη περιοχή της Αύγου και του Αζοριά καθώς και την Αρχαία Μινωική Ελιά Καβουσίου Ιεράπετρας .

 

Στο αγωνιστικό μέρος και στην γενική κατάταξη μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Χατζάκης- Καζάνης Eco Sunlas με χρόνο 52’ 51’’, δεύτερος ο Θεμιστοκλής Αγγελόπουλος  O.Y.K  με χρόνο 54’ 21’’ και τρίτος νικητής ο Παπαδογιαννάκης Δημήτρης  Mikrojim με χρόνο 56’ 33’’. Στην γενική κατάταξη γυναικών πρώτη έκοψε το νήμα του τερματισμού η Ελένη Χαζυράκη ARKALOS TRT με χρόνο 1ώρα 2’ 55’’, δεύτερη η Trilling Julia Maria   με χρόνο 1 ώρα  8’ 04’’ και Τρίτη την Λιαπάκη Εμμανουέλα με χρόνο 1 ώρα 12’ 03’’

 

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και ανά κατηγορία μπορείτε να τα δείτε εδώ

 

 

         ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

 

a/a

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΧΡΟΝΟΣ

1

ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΚΑΖΑΝΗΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ

343

18-39

0:52:51

2

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ

27

18-39

0:54:21

3

ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

312

18-39

0:56:33

4

ΑΝΔΡΕΑΚΟΣ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

15

18-39

0:58:15

5

ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

301

40-49

0:58:28

6

ΝΙΚΟΛΕΤΑΚΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

8

40-49

0:58:29

7

ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ

ΜΑΝΟΣ

59

50-59

0:59:59

8

ΣΙΝΑΝΗΣ

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

17

40-49

1:01:39

9

ΧΑΖΥΡΑΚΗ

ΕΛΕΝΗ

306

18-39

1:02:55

10

ΣΠΙΝΘΑΚΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

371

40-49

1:03:47

11

ΛΙΟΥΔΑΚΗΣ

ΧΑΡΗΣ

329

18-39

1:04:38

12

ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗΣ

ΘΕΟΔΩΡΟΣ

351

18-39

1:05:05

13

ΚΟΥΝΑΛΗΣ

ΜΙΧΑΛΗΣ

397

18-39

1:05:28

14

ΛΕΚΚΑΣ

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

31

18-39

1:05:55

15

ΝΕΡΑΝΤΖΟΥΛΗΣ

ΜΑΝΟΣ

51

18-39

1:07:24

16

ΚΑΡΥΔΗΣ

ΣΠΥΡΟΣ

403

40-49

1:07:28

17

ΣΕΚΑΔΑΚΗΣ

ΚΩΣΤΗΣ

373

18-39

1:07:33

18

TRILLING

JULIA MARIA

64

18-39

1:08:04

19

ΜΠΙΤΖΕΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

52

50-59

1:08:32

20

ΚΟΛΥΒΑΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

404

18-39

1:08:37

21

ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗΣ

ΜΑΝΟΣ

368

18-39

1:08:39

22

ΚΑΛΕΜΑΝΗΣ

ΜΙΧΑΗΛ

68

18-39

1:09:25

23

ΓΑΡΑΝΤΩΝΑΚΗΣ

ΜΙΧΑΛΗΣ

365

18-39

1:09:37

24

ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ

ΜΑΝΟΛΗΣ

369

18-39

1:09:39

25

ΜΠΕΛΙΒΑΝΑΚΗΣ

ΜΙΧΑΛΗΣ

304

60 Άνω

1:09:40

26

ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ

323

40-49

1:09:53

27

ΜΠΑΤΣΟΣ

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

57

50-59

1:10:03

28

ΦΑΣΟΥΛΑΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ

12

50-59

1:10:08

29

ΚΑΝΑΒΑΚΗΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ

55

40-49

1:10:38

30

ΛΙΑΠΑΚΗ

ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ

384

40-49

1:12:03

31

ΒΑΜΒΟΥΚΑΚΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ

30

60 Άνω

1:12:50

32

ΤΣΑΦΑΝΤΑΚΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

310

40-49

1:13:02

33

ΚΡΙΑΡΑ

 ΣΟΦΙΑ

6

50-59

1:13:10

34

ΚΑΔΟΓΛΟΥ

ΣΑΒΒΑΣ

339

60 Άνω

1:13:21

35

ΣΥΛΛΙΓΑΡΔΟΥ

ΡΟΔΑΝΘΗ

44

40-49

1:13:26

36

ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ

370

50-59

1:15:54

37

ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ

341

18-39

1:16:05

38

ΤΟΛΙΑΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

342

18-39

1:16:12

39

ΚΩΣΤΑΚΗΣ

ΑΝΔΡΕΑΣ

18

40-49

1:16:39

40

ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΗΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

35

40-49

1:16:39

41

ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ

ΜΙΧΑΗΛ

417

18-39

1:19:24

42

ΑΒΡΑΜΑΚΗΣ

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

65

50-59

1:20:24

43

ΧΟΥΣΤΟΥΛΑΚΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

41

18-39

1:20:35

44

ΒΡΟΥΧΑΚΗΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ

375

18-39

1:20:52

45

ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ

ΜΑΡΙΟΣ

66

40-49

1:21:11

46

ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΚΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

13

40-49

1:21:16

47

BETI

FLORA

47

50-59

1:21:42

48

ΜΟΥΧΑΣ

ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

23

18-39

1:21:51

49

ΓΙΑΠΙΤΖΑΚΗΣ

ΜΑΝΩΛΗΣ

313

50-59

1:21:53

50

ΔΡΑΚΑΚΗ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ

22

18-39

1:22:06

51

ΚΟΥΚ

ΑΝΔΡΕΑΣ

415

18-39

1:22:20

52

ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΗΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

19

50-59

1:22:34

53

ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

33

18-39

1:22:38

54

ΓΙΑΝΝΙΚΟΥ

ΚΑΛΛΙΡΟΗ

406

40-49

1:23:08

55

ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

48

18-39

1:23:42

56

ΛΕΜΠΙΔΑΚΗΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ

302

40-49

1:23:44

57

ΛΙΑΠΑΚΗ

ΜΑΡΙΑΝΝΑ

400

40-49

1:24:27

58

ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ

ΜΙΧΑΛΗΣ

393

18-39

1:24:28

59

VELJKOVSKI

SUZANA

333

40-49

1:24:29

60

ΠΙΝΑΚΟΥΛΑΚΗΣ

ΜΙΧΑΗΛ

67

18-39

1:24:30

61

ΤΣΟΜΠΑΝΑΚΗΣ

ΣΤΑΜΑΤΗΣ

398

18-39

1:24:31

62

OTTEN

MONIKA

359

40-49

1:24:45

63

ΡΑΧΙΩΤΗΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

37

50-59

1:25:40

64

ΡΑΧΙΩΤΗΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

62

18-39

1:25:42

65

KHAIBULAEVA

ZANNA

402

40-49

1:25:43

66

ΠΕΤΡΑΚΗ

ΕΥΗ

2

18-39

1:25:45

67

ΖΑΓΚΛΗΣ

ΑΓΓΕΛΟΣ

50

18-39

1:25:59

68

ΒΕΝΕΡΗ

ΕΛΕΝΗ

309

18-39

1:26:12

69

ΜΠΡΟΚΟΥ

ΧΡΥΣΟΥΛΑ

376

18-39

1:26:12

70

ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ

ΑΝΘΗ

327

40-49

1:26:42

71

ΚΑΔΟΓΛΟΥ

ΕΦΗ

335

18-39

1:27:08

72

ΚΟΛΛΕΤ

ΣΑΜΠΡΙΝΑ

69

18-39

1:27:09

73

ΑΝΤΑΣΟΥΡΑΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

60

18-39

1:29:56

74

ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ

411

18-39

1:30:14

75

ΧΡΟΝΑΚΗΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

366

40-49

1:30:18

76

ΖΑΧΟΥ

ΧΡΥΣΑΝΘΗ

386

18-39

1:32:07

77

ΠΕΡΥΣΙΝΑΚΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

389

18-39

1:32:54

78

ΤΕΛΙΟΠΟΥΛΟΥ

ΡΑΝΙΑ

32

50-59

1:33:12

79

ΚΑΣΑΠΑΚΗ

ΣΤΕΛΛΑ

392

18-39

1:34:38

80

ΑΝΔΡΕΑΚΗΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ

410

18-39

1:36:13

81

ΜΥΛΩΝΑΚΗΣ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ

388

40-49

1:36:50

82

ΠΗΓΙΑΚΗ

ΡΕΑ

330

40-49

1:37:08

83

ΠΑΠΑ

ΕΙΡΗΝΗ

350

40-49

1:37:26

84

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

ΜΑΝΘΟΣ

21

40-49

1:38:50

85

ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ

374

18-39

1:40:40

86

ΠΑΠΑΝΤΩΝΗΣ

ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ

412

18-39

1:43:15

87

ΛΙΑΓΚΟΣ

ΘΩΜΑΣ

36

40-49

1:46:30

88

ΠΑΠΑΔΑΚΗ

ΝΑΤΑΛΙΑ

332

40-49

1:46:30

89

ΑΣΠΡΑΔΑΚΗ

ΓΕΩΡΓΙΑ

407

18-39

2:03:26

90

ΑΣΠΡΑΔΑΚΗ

ΑΜΑΝΤΑ

409

18-39

2:03:26

 

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΕΝΙΚΗ  ΑΝΔΡΩΝ

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΧΡΟΝΟΣ

ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΚΑΖΑΝΗΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ

343

 

0:52:51

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ

27

ΟΥΚ

0:54:21

ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

312

 

0:56:33

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ   ΓΕΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΧΡΟΝΟΣ

ΧΑΖΥΡΑΚΗ

ΕΛΕΝΗ

306

 

1:02:55

TRILLING

JULIA MARIA

64

fiese Möpp

1:08:04

ΛΙΑΠΑΚΗ

ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ

384

 

1:12:03

 

 

 

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 18-39 ΑΝΔΡΩΝ

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΧΡΟΝΟΣ

ΑΝΔΡΕΑΚΟΣ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

15

ARKALOS TRT

0:58:15

ΛΙΟΥΔΑΚΗΣ

ΧΑΡΗΣ

329

 

1:04:38

ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗΣ

ΘΕΟΔΩΡΟΣ

351

 

1:05:05

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 18-39 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΧΡΟΝΟΣ

ΔΡΑΚΑΚΗ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ

22

ΝΑΟΣ ΣΟΥΔΑΣ

1:22:06

ΠΕΤΡΑΚΗ

ΕΥΗ

2

ΣΔΥΧ

1:25:45

ΒΕΝΕΡΗ

ΕΛΕΝΗ

309

 

1:26:12

 

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-49 ΑΝΔΡΩΝ

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΧΡΟΝΟΣ

ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

301

 

0:58:28

ΝΙΚΟΛΕΤΑΚΗΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

8

ΣΔΥΧ

0:58:29

ΣΙΝΑΝΗΣ

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

17

ΨΑΡΟΥΔΑΚΗΣ ΕΛΑΙΟΛΑΔΑ ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

1:01:39

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-49 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΧΡΟΝΟΣ

ΣΥΛΛΙΓΑΡΔΟΥ

ΡΟΔΑΝΘΗ

44

 

1:13:26

ΓΙΑΝΝΙΚΟΥ

ΚΑΛΛΙΡΟΗ

406

 

1:23:08

ΛΙΑΠΑΚΗ

ΜΑΡΙΑΝΝΑ

400

 

1:24:27

 

 

 

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ   50-59 ΑΝΔΡΩΝ

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΧΡΟΝΟΣ

ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ

ΜΑΝΟΣ

59

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

0:59:59

ΜΠΙΤΖΕΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

52

ΣΜΚ

1:08:32

ΜΠΑΤΣΟΣ

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

57

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

1:10:03

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50+ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΧΡΟΝΟΣ

ΚΡΙΑΡΑ

 ΣΟΦΙΑ

6

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

1:13:10

BETI

FLORA

47

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ

1:21:42

ΤΕΛΙΟΠΟΥΛΟΥ

ΡΑΝΙΑ

32

ΣΔΥΧ

1:33:12

 

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 60+  ΑΝΔΡΩΝ

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ

No

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

ΧΡΟΝΟΣ

ΜΠΕΛΙΒΑΝΑΚΗΣ

ΜΙΧΑΛΗΣ

304

 

1:09:40

ΒΑΜΒΟΥΚΑΚΗΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ

30

ΟΥΚ

1:12:50

ΚΑΔΟΓΛΟΥ

ΣΑΒΒΑΣ

339

 

1:13:21

 

 

Ευχαριστούμε θερμά στον Κο Νίκο Νεστοράκη (Σώμα Σαμαρειτών Ιεράπετρας ) , Κο Μάσιμο (Σώμα Σαμαρειτών Σητείας) , Κο Πάνο Σταματάκη και Αντώνη Λιόκαλο (Ενωση Ραδιοερασιτεχνών Κρήτης) και Κο Παπαδάκη Νίκο (Εθελοντές Διασώστες Ιεράπετρας) που με άψογη συνεργασία συνέβαλαν στην πραγματοποίηση αυτού του αγώνα.Επίσης ευχαριστούμε τους χορηγούς του αγώνες που ενίσχυσαν οικονομικά και υλικά αυτή τη  προσπάθεια, καθώς επίσης και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Καβουσίου και ιδιαίτερα τον Μιχάλη Βογιατζή που αγκάλιασε για άλλη μια φορά τους αγώνες , και τις νοικοκυρές του χωριού που πρόσφεραν την ωραία μακαρονάδα με το τέλος του αγώνα.

 

Το ορεινό τρέξιμο είναι ένα από τα ωραιότερα αθλήματα αλλά ένας από τους παράγοντες που αυξάνουν την δυσκολία του ή επικινδυνότητα του ενίοτε ,είναι οι κλιματολογικές συνθήκες οι οποίες αλλάζουν ραγδαία από το σημείο εκκίνησης και καθόλη την διάρκεια της διαδρομής. Με γνώμονα πάντα την ασφάλεια των συμμετεχόντων και με στόχο να όλοι να τερματίζουν  ικανοποιημένοι , πιο πλήρης  και υγιής θα γίνονται τέτοιου τύπου δραστηριότητες.

 

Φωτογραφίες θα δημοσιευθούν στις επόμενες μέρες

 

Επόμενοι ορεινοί αγώνες στις 26 Νοε 2017 -6οι Ορεινοί Αγώνες Νότιας Δίκτης εγγραφές-πληροφορίες : https://mytrailrun.wixsite.com/ndikti

Νίκος Φερετζάκης

ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Latest Tweets

10 Years @Rout100miles, A Travel in History ... https://t.co/HY0fNw8S5e https://t.co/0Jek3WrAtH
Imressive closing of the @Skyrunning_com 2018 season in Limone! https://t.co/36JfywsGFC #ISD | Photo (c)… https://t.co/7OzCkCYU35
@SalomonSports Store Κηφισιάς: Μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη λίγες ημέρες πριν τα επίσημα εγκαίνια:… https://t.co/X8emTgCsyu
Follow Advendure on Twitter

Post Gallery

Αύξηση της ταχύτητας ή του αριθμού επαναλήψεων σε διαλειμματικές προπονήσεις και πότε;

10 Χρόνια Rodopi Ultra Trail, ένα Ταξίδι στον Χρόνο...

Με εντυπωσιακό ρεκόρ έκλεισε η σεζόν του Migu Run Skyrunner® World Series στον Limone Extreme SkyRace®

Salomon Store Κηφισιάς: Μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη λίγες ημέρες πριν τα επίσημα εγκαίνια!

Ios Adventure – Ένα τριήμερο multi-sport περιπέτειας στο νησί της ατέλειωτης νιότης και της ξέφρενης διασκέδασης!

Τρέχεις στον πρώτο σου ultra βουνού; Ένας μίνι "οδηγός επιβίωσης"

Andros Trail Race 2018: Κι όμως ... είναι ακόμα εδώ!

Για πρώτη φορά Έλληνες ορειβάτες στο Manaslu (8.163μ)

 Άρωμα Ελλάδας στο Salomon Ultra Pirineu!