Ανοιξιάτικο τελείωμα στο Salomon Mountain Cup 2017

Με μία καταπληκτική ανοιξιάτικη μέρα η οποία έδωσε την δυνατότητα σε πάνω από 400 δρομείς βουνού της Αττικής να τρέξουν και να θαυμάσουν το απίθανο δάσος στους πρόποδες του αγαπημένου βουνού της Πάρνηθας έκλεισε το άκρως επιτυχημένο φετινό Salomon Mountain Cup! Σε μία πανέμορφη τοποθεσία η οποία προσφερόταν για … άραγμα, συλλογή μπόλικης ηλιακής ακτινοβολίας που μας είχε λείψει αλλά και πικ-νικ στο καταπράσινο χορτάρι, χορτάσαμε απολαυστικό τρέξιμο σε δύο εύκολες και δρομικές διαδρομές χωρίς τεχνικές δυσκολίες.

Στο απολαυστικό roller coaster της μεγάλης διαδρομής, μέσα στο δαιδαλώδες δίκτυο δρόμων και μονοπατιών του δάσους που κοσμεί τους πρόποδες της Πάρνηθας, νικητής τερμάτισε ο Γιώργος Διαλεκτός της Salomon με 0.48.11 κάνοντας το τρία στα τρία στο μίνι πρωτάθλημα κατακτώντας με αυτόν τον τρόπο και την πρώτη θέση στο φετινό Salomon Mountain Cup. Δεύτερος στον αγώνα ο Αντώνης Υδραίος (Fast Ferries Andros Trail) με 0.49.32 ενώ στην 3η θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισε ο Νίκος Δημητριάδης του myAthlete με 0.50.06.

Η σημερινή νίκη της Δήμητρας Μπίκα της Salomon με επίδοση 0.53.44 της έδωσε και τον τίτλο στο φετινό Salomon Mountain Cup με δύο πρωτιές και μία 2η θέση. Στην 2η θέση τερμάτισε η Μυρτώ Καλογεροπούλου (All Terrain Runners) με 1.02.25 και στην 3η θέση η Παγώνα-Δανάη Σακελλάρη με 1.03.32

3. Γιώργος Δήμος – 1.00.00

Στον μικρότερο αγώνα των 5,5 χλμ νικητές τερμάτισαν οι Ευγένιος Ζακυνθινός με επίδοση 0.26.15 και η Λέλα Σαγκά με 0.29.38. Η τριάδες των νικητών:

3. Μιχάλης Φωτεινός – 0.27.15

Στην κατηγορία του ομαδικού για τον σημερινό αγώνα νικήτρια ήταν για άλλη μια φορά η ομάδα της Salomon Hellas, στην 2η θέση η North Outdoor Training και στην 3η θέση η All Terrain Runners.

Αναλυτικά τα προσωρινά αποτελέσματα των αγώνων:

Ο σημερινός αγώνας ήταν όμως και ο τελευταίος της φετινής σειράς Salomon Mountain Cup, μίας σειράς που παραδοσιακά ανοίγει τον χορό των αγώνων της Αττικής και έχει τιμηθεί από χιλιάδες δρομείς του Λεκανοπεδίου. Έτσι λοιπόν, μετά τις απονομές του σημερινού αγώνα, οι νικητές του μίνι πρωταθλήματος ανά κατηγορία παρέλαβαν τα έπαθλά τους:

3. Μιχάλης Φωτεινός – 222

Όπως σε κάθε αγώνα η σήμανση ήταν άψογη έως εξαντλητική, κάτι όμως που στο συγκεκριμένο μέρος είναι απαραίτητο αφού στην περιοχή υπάρχουν άπειρα μονοπάτια και χωματόδρομοι σχηματίζοντας έτσι έναν λαβύρινθο χωρίς έξοδο σε περίπτωση που ο ανυποψίαστος δρομέας πάρει λάθος δρόμο! Δεκάδες ήταν οι αθλητές που για άλλη μια φορά κέρδισαν μετά από κλήρωση δώρα των χορηγών του αγώνα ενώ μετά το τέλος του και αφού τα είχαμε δώσει όλα, μας περίμενε στον τερματισμό, σνακ, καφές, τσάι, ισοτονικά και βέβαια παγωμένη μπύρα light ή χωρίς αλκοόλ για να κρατήσουμε και λίγο τα αθλητικά προσχήματα!

Η άνοιξη βρίσκεται προ των πυλών, το ίδιο και οι μεγαλύτεροι αγώνες της σεζόν, το ραντεβού όμως για την αγαπημένη μας σειρά μικρών αγώνων της Αττικής έχει ήδη δοθεί για το 2018!

View this photo set on Flickr

Τάκης Τσογκαράκης

Η αγάπη του για το βουνό ξεκινάει πολλά χρόνια πίσω με τις πρώτες αναβάσεις στην αγαπημένη του Πάρνηθα και μετέπειτα με την σχολή Ορειβασίας του ΕΟΣ Αχαρνών. Το 2007 έτρεξε τον πρώτο του αγώνα ορεινού τρεξίματος και από τότε ονειρεύεται "όλο και ψηλότερα, όλο και μακρύτερα". Ελπίζει να το κάνει για πολλά χρόνια ακόμα...