Με ρεκόρ συμμετοχών ο φετινός Κάσσιος Δίας!

13 Μάι 2014

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 4ος αγώνας δρόμου «Κάσσιος Δίας» την Κυριακή 11 Μαΐου στην Κασσιώπη της Κέρκυρας. Στην γραμμή της εκκίνησης που δόθηκε από τον θρύλο των υπεραποστάσεων Γιάννη Κούρο βρέθηκαν 147 δρομείς ενώ στο σύνολο των αγώνων οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 300.

Μεγάλος νικητής στον αγώνα των 21 χλμ ήταν ο αθλητής της The North Face Νίκος Καλοφύρης με χρόνο 01:59:34 ενώ στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Δημήτρης Δρούγκας με 02:00:15 και τρίτος ο Ηρακλής Μωυσίδης με 02:10:28. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Μάρα Καλογήρου της Fifth Element με 02:45:31, δεύτερη η Kelly Barnett με 02:49:53 και τρίτη η Victoria Gregg με 02:55:13.

Στα 5 χλμ πρώτος ο αθλητής του Α.Ο. Κέρκυρα Θωμάς Νίκας με 18:11, δεύτερος ο Frank Barry με 19:12 ενώ την Τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Κώστας Μολυβάτος και Αλέξης Αθηναίος. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Sophie Carter με 27:20, δεύτερη η Βαρβάρα Ταβλαρίδου με 27:34 και τρίτη η Ελπίδα Σιδηροπούλου με 28:15.

Η οργανωτική επιτροπή θέλει να δώσει συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, να ευχαριστήσει τις εθελοντικές ομάδες Ε.Μ.Ε.Δ. Ε.Ο.Δ και Κερκυραίων Πρωτοβουλία για την ασφάλεια που παρείχαν κατά την διάρκεια του αγώνα, καθώς και όλους τους χορηγούς που βοήθησαν ώστε να πραγματοποιηθεί η διοργάνωση.

Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στους 100 και πλέον εθελοντές που έδωσαν ψυχή και χρώμα στον αγώνα με την συγκλονιστική παρουσία τους.